השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר
בר עמית גרפולוג מומחה

  זיוף חתימה

  חתימה היא הגושפנקא שלנו לגבי תוכנם של מסמכים רשמיים, שעוברים תחת ידינו לאישורנו. מבחינה גרפולוגית, החתימה מהווה מעין טביעת אצבע גרפית של בעל החתימה. טביעת אצבע היא פיזיולוגית, חד פעמית ובלתי ניתנת לזיוף. החתימה היא אמנם לא D.N.A כרומוזומלי, אך גם אותה, קשה מאוד לזייף. מעצם חשיבותן של החתימות כמאשרות הסכמים משמעותיים, רבים מנסים לזייף אותן. בדיוק לנקודה זו נכנסים הגרפולוגים המשפטיים, שלהם ההשכלה המתאימה, הידע המקצועי, הכלים הטכנולוגים הנדרשים והניסיון, המאפשר לגלות זיופי חתימות.

  איך נגלה אם התבצע זיוף חתימה?

  על מנת לגלות האם חתימה מסוימת היא למעשה תוצר של מעשה זיוף, על הגרפולוג לבצע תהליך השוואה דקדקני, בין החתימה שבמחלוקת לבין חתימות וודאיות של האדם, אשר לו מיוחסת החתימה השנויה במחלוקת. בתהליך הבדיקה, הגרפולוג בוחן פרמטרים גרפיים רבים במספר מישורים של בדיקה. הגרפולוג בוחן את מכלול מאפייני הכתב, ותר אחר הסימנים הסמויים, שאינם גלויים לעינו של האדם הפשוט או המזייף. בשביל לבחון סימנים גרפיים אלו, הגרפולוג עושה שימוש בהגדלות משמעותיות ובכלי עזר טכנולוגיים, כדוגמת מיקרוסקופ דיגיטלי ותאורות באורכי גל שונים.

  האדם ההדיוט מסוגל לקלוט בעיניו ממאפייני הצורה הבולטים של החתימה. בהתאמה, את מאפייני הצורה הכלליים יחסית קל לשנות או לחקות. עם זאת, הגרפולוג בוחן לעומקם מאפיינים גרפיים, שהם תוצר של תהליכים לא מודעים ולא רצוניים של הכותב, ולפיכך קשה מאוד אם לא בלתי אפשרי כלל לשנותם באופן מודע, לזייפם או לחקותם. מאפיינים כדוגמת: מאפייני התנועה, איכויות הקו הייחודיות והייחס הפרופורציונאלי, שבין חלקי החתימה השונים.

  סוגים של זיוף חתימה

  אנשים מנסים לזייף חתימות, של אחרים או את חתימתם הם, בצורות שונות. עם זאת, קיימים סוגי זיוף חתימה שכיחים. להלן אציג את הבולטים שבהם:

  • זיוף סתמי או זיוף אקראי. בזיוף זה, אין באמת קשר צורני בין החתימה המזויפת לבין זו האותנטית. לרוב, המזייף פשוט כותב את שם בעל החתימה מושא הזיוף. לעיתים, המזייף מוסיף מעין שרבוט בשילוב לשם הפרטי ו/או לשם המשפחה של אותו האדם. לעיתים, נמצא שרבוט בלבד. במקרים אחרים תמצא אות כלשהי, המייצגת את שמו של בעל החתימה, מושא הזיוף, בתוספת נקודה או שרבוט כזה או אחר וכד'.

   

  • זיוף חופשי או זיוף על-פי מודל. במקרים בהם נמצא את סוג הזיוף הזה, לרוב המזייף מכיר את חתימתו של מושא הזיוף. לעיתים, יש באמתחתו מסמכים, שעל גביהם נחזית החתימה אותה הוא מעוניין לחקות. לפיכך, הוא מנסה ללמוד אותה, להתאמן על דרך כתיבתה ולחקות אותה צורנית באופן, הדומה ביותר לחתימה האותנטית. ככל שהחתימה המקורית פשוטה צורנית, הזיוף עשוי להצטייר בצורה חופשית, ולהיראות בסה"כ טבעי. עם זאת, גרפולוג מקצועי ובעל ניסיון, ידע לזהות את מאפייני הזיוף עצמם, כמו גם את ההבדלים, שבין החתימה המזויפת לבין חתימותיו הוודאיות של האדם, אשר את חתימתו ניסו לחקות.

   

  • זיוף חתימה בדרך של העתק הדבק (copy paste). הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת בקלות לבצע זיוף מעין זה. אדם המעוניין לעשות שימוש בחתימה של אדם אחר, יכול בימינו פשוט לסרוק או לצלם מסמך עליו נחזית אותה חתימה, ולאחר מכן "לשתול" אותה על גבי מסמך חדש. תהליך זיוף זה, לרוב, נחשף כאשר לפתע צצים שני מסמכים בעלי חתימה זהה, קרי חופפת. יש לזכור שבן האנוש לא יכול לחולל פעמים חתימה זהה לחלוטין. חתימותיו של האדם הן תמיד וריאציה טבעית מעט שונה של חתימותיו הקודמות ושל אלו הבאות לאחר מכן. במקרים מסוימים ניתן לזהות, מסביב לחתימה "המודבקת", רקע בצבע מעט שונה. גילוי רקע זה מסייע להוכיח, כי החתימה לא נחתמה, באופן טבעי, ישירות על המסמך, עליו היא נחזית.

   

  • זיוף עצמי. בסוג זיוף חתימה זה, האדם מנסה באופן מודע לשנות את הרגלי הכתיבה שלו, ולהתרחק צורנית מצורתה של חתימתו הטבעית. האדם מזייף את חתימתו שלו, על מנת שיוכל לנסות ולהתכחש אליה בעתיד. "לעלות" על סוג זיוף זה יכול להיות מורכב. עם זאת, עד כמה שהאדם ינסה להתרחק מדפוס חתימתו הטבעית, אותם מאפייני כתב סמויים ולא מודעים, שצוינו בתחילת מאמר זה, מוטמעים כה חזק בכתב ידו של האדם, כך שלרוב הם נשארים. כמו כן, המחקר בתחום הזיוף העצמי, מצא מה הם המאפיינים הגרפיים השכיחים, שיימצאו במעשה זיוף עצמי, ואיפה הגרפולוג יוכל לאתר אותם בחתימה המזויפת.
  זיוף חתימה

   צריך יעוץ מקצועי?

   השאירו פרטים פרטים ונחזור אליכם בהקדם

   מכון בר עמית

   תחומי ההתמחות שלנו

   פסיקות בית המשפט ע"פ חוות הדעת של בר עמית

   ת"א 27549-07-18 "מטעם התובע הוגש תצהיר עדות ראשית שלו וגם חוות דעת גרפולוגית של מר ע' בר (להלן: "הגרפולוג"). התובע…

   המשך קריאה
   טענת זיוף חתימה

   בדומה לטביעת אצבע אשר מבדילה אדם מסוים מכל אדם אחר, כך גם חתימה היא ייחודית לכל אדם. טביעת אצבע היא…

   המשך קריאה
   זיוף חתימה

   חתימה היא הגושפנקא שלנו לגבי תוכנם של מסמכים רשמיים, שעוברים תחת ידינו לאישורנו. מבחינה גרפולוגית, החתימה מהווה מעין טביעת אצבע…

   המשך קריאה
   מומחה לכתב יד

   מומחה לכתב יד תפקידו לסייע לבית המשפט לעשות צדק בסוגיות משפטיות, הקשורות לכתבי יד הנחזים על גבי מסמכים שונים. סוגיות,…

   המשך קריאה
   חברות שיווק אינטרנטי חברות שיווק אינטרנטי